III Nsm 168/16 - postanowienie z uzasadnieniem Sąd Rejonowy w Bełchatowie z 2016-11-18
Sygn. akt III Nsm 168/16
POSTANOWIENIE
Dnia 18 listopada 2016 roku
Sąd Rejonowy w Bełchatowie III Wydział Rodzinny i Nieletnich
w składzie następującym:
Przewodniczący: Sędzia SR Zdzisław Kaczmarek
Protokolant: Daria Góralczyk
po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2016 roku w Bełchatowie
na rozprawie
sprawy z wniosku T. K.
z udziałem S. K.
o zmianę kontaktów z małoletnim
p o s t a n a w i a :
1. zmienić ugodę mediacyjną zawartą w dniu (...)2014 roku w sprawie(...)Sądu Rejonowego w Bełchatowie w ten sposób, że:
a) w miejsce dotychczasowych kontaktów T. K. z małoletnią P. K. w każdy drugi i czwarty weekend miesiąca, kontakty będą realizowane w każdy pierwszy, trzeci i piąty weekend miesiąca od piątku, godz. 16.00 do niedzieli do godz. 20.00 w ten sposób, że T. K. będzie odbierał małoletnią P. K. z jej miejsca zamieszkania oraz odwoził do jej miejsca zamieszkania;
b) dodatkowo w każdy wtorek miesiąca w godzinach od 16.00 do 20.00 oraz każdego roku w Dzień Ojca w godzinach od 16.00 do 20.00;
2. oddalić wniosek w pozostałej części;
3. pobrać na rzecz Skarbu Państwa kasa Sądu Rejonowego w Bełchatowie kwotę:
- 210,81 (dwieście dziesięć 81/100) złotych od S. K.,
- 632,43 (sześćset trzydzieści dwa 43/100) złote od T. K., tytułem poniesionych wydatków w sprawie;
4. wzajemnie znieść koszty postępowania między stronami.
UZASADNIENIE
T. K. we wniosku z dnia 15.04.2016 r. domagał się zmiany ustalonych kontaktów z małoletnią córką P. K. w ten sposób, by odbywały się one w I,III i V weekend miesiąca od piątku od godziny 15.00 do niedzieli do godziny 20.00, każdy II i IV piątek miesiąca od godziny 15.00 do 20.00, w każdy wtorek od godziny 15.00 do 20.00, każdego roku w I dzień świąt Bożego Narodzenia od godziny 10.00 do 20.00, w II dzień świąt Wielkanocnych od godziny 10.00 do 20.00, 23 czerwca od godziny 15.00 do 20.00, w Dzień Babci i Dziadka w godzinach od 15.00 do 20.00, pierwsze dwa tygodnie lipca oraz pierwsze dwa tygodnie sierpnia, drugi tydzień ferii zimowych, poza miejscem zamieszkania małoletniej.
Na rozprawie w dniu 04.11.2016 r. T. K. popierał wniosek. Pełnomocnik uczestniczki S. K. domagał się oddalenia wniosku.
Sąd ustalił następujący stan faktyczny:
Ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez Sąd Rejonowy w Bełchatowie w dniu 21 sierpnia 2014 r. w sprawie III Nsm (...)ustalono kontakty T. K. z małoletnią P. K. w każdy II i IV weekend miesiąca od soboty od godziny 10.00 do niedzieli do godziny 20.00, w każdy I i III piątek miesiąca od godziny 15.30 do godziny 20.00 ( ojciec odbiera małoletnią ze szkoły o godzinie 15.30), w I dzień świąt Bożego Narodzenia od godziny 10.00 do godziny 20.00, w II dzień świąt Wielkanocnych od godziny 10.00 do godziny 20.00, II tydzień lipca oraz II tydzień sierpnia, trzy dni ferii zimowych w tygodniu, w którym przypada weekend na spotkania małoletniej z ojcem począwszy od piątku od godziny 7.00 do niedzieli do godziny 20.00, poza miejscem zamieszkania małoletniej.
/ niesporne /
Wnioskodawca T. K. oraz uczestniczka S. K. w latach 2003-2013 pozostawali w związku nieformalnym. W dniu (...)urodziła się z niego P. K..
T. K. w br. zawarł związek małżeński, z którego pochodzi roczny syn J. K.. Wnioskodawca wychowuje też wspólnie z żoną jej 15- letniego syna z innego związku. Żona wnioskodawcy przebywa na urlopie wychowawczym. Wnioskodawca pracuje w godz. 7.00-15.00 w (...) Do pracy dojeżdża pracowniczym przewozem. Po pracy w miejscu zamieszkania jest o godzinie 15.30.
Małoletnia P. uczęszcza do II klasy SP. Kontakt ze szkołą utrzymuje jej matka. Ze szkoły odbierana jest przez uczestniczkę bądź dziadków. S. K. poinformowała panie pracujące w szkolnej świetlicy o ustaleniach dotyczących kontaktów ojca z córką i możliwości odbierania dziecka przez ojca ze szkoły tylko w wyznaczonych dniach. P. K. uczęszcza na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne : Aikido we wtorki i czwartki od godz. 18.00-19.00, kółko teatralne w czwartki od godz. 16.00-17.30.
T. K. utrzymuje kontakty z córką zgodnie z poczynionymi w ugodzie ustaleniami. Uczestniczka rygorystycznie przestrzega zapisów ugody. Kiedy wnioskodawca pracował krócej i mógł odebrać córkę ze szkoły lub kiedy miał dzień wolny i chciał spędzić go z małoletnią, uczestniczka nie wyrażała na to zgody z uwago na to, że nie przewidywały tego ustalenia zawarte w ugodzie.
Kilkakrotnie zdarzyło się, że z uwagi na wyjazd służbowy lub chorobę wnioskodawca nie spotkał się z córką.
Małoletnia dwukrotnie w okresie ferii zimowych przebywała na obozie narciarskim. Z tego względu kontakt ojca z córką w tym czasie nie odbył się. Uczestnicy uzgodnili, że spotkanie to będzie miało miejsce w innym terminie.
W lipcu br. P. przebywała u ojca 4 dni po tym czasie wnioskodawca odwiózł córkę do miejsca zamieszkania, ponieważ dziecko tęskniło za matką. Z tego samego powodu został skrócony pobyt małoletniej u ojca w sierpniu.
W miejscu zamieszkania ojca małoletnia P. spędza również czas ze swoją koleżanką N..
/ dowód zeznania T. K. k. 26v.-27, 8v.; zeznania S. K. k. 27, 8-9 /
Specjaliści OZSS w (...)w swojej opinii wskazali, że oboje rodzice małoletniej są związani uczuciowo z córką, zainteresowani nią i jej losem, zmotywowani do aktywnego udziału w opiece i wychowaniu. Widoczny jest pomiędzy nimi silny konflikt, który utrudnia stronom porozumienie rodzicielskie, co skutkuje u małoletniej zakłóceniami w procesie adaptacji do zmienionych warunków rodzinnych i życiowych.
Dziecko aktualnie preferuje uczuciowo matkę, która jest dla niej rodzicem pierwszoplanowym. Ojciec jest dla małoletniej rodzicem, z którym jest związana emocjonalnie i obecnie chętnie się z nim spotyka.
Biorąc pod uwagę oczekiwania i potrzeby dziecka oraz obecny poziom jej przystosowania się do życia w rodzinie rozbitej zasadnym jest zmodyfikowanie realizowanej dotychczas formy kontaktów wnioskodawcy z córką o umożliwienie im spotkań przez dodatkowy dzień w tygodniu.
/ dowód: pisemna opinia OZSS w (...) k. 13-20 /
Sąd zważył co następuje:
Wniosek jest zasadny w części.
Zgodnie z art. 113 1 § 1 kro jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.
W przedmiotowej sprawie bezspornym jest, iż kontakty T. K. z małoletnią P. K. są zgodne z dobrem dziecka. Z punktu widzenia prawidłowego rozwoju emocjonalnego małoletniej wskazane jest utrzymywanie swobodnych kontaktów i wzmacnianie naturalnych więzi emocjonalnych łączących dziecko z ojcem.
Istniejący między rodzicami małoletniej konflikt wpływa negatywnie na możliwość prawidłowego i zgodnego z dobrem dziecka uregulowania kontaktów ojca z córką przez samych uczestników.
Spośród okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy decydujący wpływ na zmianę częstotliwości spotkań małoletniej z wnioskodawcą ma wiek dziecka ( małoletnia ukończyła już 8 lat), prawidłowy przebieg oraz zaangażowanie wnioskodawcy w realizację dotychczasowych kontaktów. Ponadto dziecko jest związane emocjonalnie z ojcem i chętnie się z nim spotyka.
Zdaniem Sądu określone w nowej formie kontakty wnioskodawcy z dzieckiem są adekwatne do potrzeb emocjonalnych małoletniej związanych z osobą ojca. Sprzyjać również będą pogłębianiu naturalnych więzi z nim. Podkreślić przy tym trzeba, że ścisłe ustalenie terminów spotkań T. K. z małoletnią przyczyni się do wyeliminowania między uczestnikami obszaru konfliktu poprzez dokładne określenie ich praw i obowiązków. Co więcej ustalona częstotliwości spotkań wnioskodawcy z córką nie utrudnia codziennego funkcjonowania uczestniczki. Sąd tak określił ich terminy, by matka również mogła spędzać z dzieckiem weekendy.
Wskazać również trzeba, że materiał dowodowy zgromadzony w sprawie nie wskazuje na brak predyspozycji i możliwości T. K. do roztoczenia prawidłowej opieki nad córką w jego miejscu zamieszkania. Wnioskodawca dysponuje niezbędnym w tym zakresie doświadczeniem.
Uwzględniając zawarte w opinii biegłych sugestie oraz mając na względzie dobro dziecka, Sąd umożliwił T. K. spotkania z córką w dodatkowy dzień tygodnia. Natomiast żądanie ustalenia dwutygodniowego pobytu dziecka u ojca w okresie wakacji zostało oddalone, bowiem małoletnia P. nie jest gotowa na tak długą rozłąkę z matką.
Na koniec podnieść również należy, że ustalone w nowej formie kontakty ojca z małoletnią umożliwią T. K. wykonywanie przysługującej mu władzy rodzicielskiej wobec córki. Dzięki sprawowaniu pieczy nad dzieckiem będzie mógł on uzyskiwać informacje o aktualnej sytuacji małoletniej oraz aktywnie uczestniczyć w jej procesie wychowawczym.
Z tych wszystkich względów orzeczono jak w punktach 1 - 2 sentencji postanowienia.
W przedmiocie kosztów sądowych rozstrzygnięto zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 28.07.2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U.2016.623 j.t.) w zw. z art. 520§2 kpc stosunkowo rozdzielając je między uczestników.
O kosztach postępowania orzeczono zgodnie z treścią art. 520 § 1 kpc.
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Bełchatowie
Osoba, która wytworzyła informację: Zdzisław Kaczmarek
Data wytworzenia informacji: