II K 410/24 - uzasadnienie Sąd Rejonowy w Bełchatowie z 2024-09-12

UZASADNIENIE

Formularz UK 1

Sygnatura akt

IIK410/24

Jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku dotyczy tylko niektórych czynów lub niektórych oskarżonych, sąd może ograniczyć uzasadnienie do części wyroku objętych wnioskiem. Jeżeli wyrok został wydany w trybie art. 343, art. 343a lub art. 387 k.p.k. albo jeżeli wniosek o uzasadnienie wyroku obejmuje jedynie rozstrzygnięcie o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu, sąd może ograniczyć uzasadnienie do informacji zawartych w częściach 3–8 formularza.

1.  USTALENIE FAKTÓW

1.1.  Fakty uznane za udowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.1.1.

S. F.

I. W dniu 03 czerwca 2024 roku o godz. 07:05 w miejscowości (...), gm. B., woj. (...), kierował w ruchu lądowym samochodem ciężarowym marki (...)o nr rej. (...), znajdując się w stanie nietrzeźwości z zawartością 0,41 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za udowodnione

Dowód

Numer karty

1. W dniu 03 czerwca 2024 r. asp. M. B. wraz z sierż. sztab. M. K. pełnili służbę w zmotoryzowanym patrolu. O godz. 07:05 w miejscowości A. na wysokości posesji (...)zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem ciężarowym marki (...) o nr rej. (...), który przekroczył dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym o 14 km/h. Kierującym okazał się być S. F..

notatka urzędowa

k. 1

2. Podczas rozmowy z ust kierującego wyczuwalna była woń alkoholu, dlatego poddano go badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu urządzeniem (...)o nr (...) z wynikiem: o godz. 07:08 - 0,41 mg/l, o godz. 07:27 - 0,39 mg/l.

protokół badania urządzeniem (...)

k.2

świadectwo wzorcowania

k.4

3. Z S. F. udano się do KPP w B., gdzie przebadano go na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu urządzeniem (...) z wynikiem: o godz. 07:53 - 0,34 mg/l , o godz. 07:55 - 0,32 mg/l.

protokół badania urządzeniem (...)

k. 3

świadectwo wzorcowania

k. 5

4. Oskarżony tego dnia wsiadł za kierownicę samochodu, ponieważ w pracy miała miejsce awaria, a jego pracownik nie odbierał telefonu. Poprzedniego dnia uczestniczył w przyjęciu weselnym. Następnego dnia czuł się dobrze. Nie myślał, że może znajdować się pod wpływem alkoholu.

wyjaśnienia oskarżonego

k. 85

5. S. F. nie był uprzednio karany. Posiada trzy wpisy w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego (2019, 2021 rok)

karta karna

k. 9

6. S. F. prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportowych oraz usługach budowlanych. Zatrudnia jednego pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim. Oskarżony pozostaje w związku małżeńskim, z którego ma jedno dziecko w wieku 18 miesięcy. Córka cierpi na obniżone napięcie mięśniowe i zaburzenia motoryki, z tego powodu jest rehabilitowana. S. F. posiada dobrą opinię środowiskową.

wywiad środowiskowy

k. 79-80

informacja w wpisach w ewidencji kierowców naruszający przepisy ruchu drogowego

k. 11

1.2.  Fakty uznane za nieudowodnione

Lp.

Oskarżony

Czyn przypisany oskarżonemu (ewentualnie zarzucany, jeżeli czynu nie przypisano)

1.2.1.

Przy każdym czynie wskazać fakty uznane za nieudowodnione

Dowód

Numer karty

2.  OCena DOWOdów

2.1.  Dowody będące podstawą ustalenia faktów

Lp. faktu z pkt 1.1

Dowód

Zwięźle o powodach uznania dowodu

1.1.1.1

notatka urzędowa

Sporządzona przez uprawniony podmiot w ramach jego kompetencji. Treść nie była kwestionowana przez strony.

1.1.1.2

protokół badania urządzeniem (...)

Spełnia warunki określone przepisami, a strony nie kwestionowały jego treści.

świadectwo wzorcowania

Spełnia warunki określone przepisami, a strony nie kwestionowały jego treści, nie wzbudzało wątpliwości odnośnie jego autentyczności.

1.1.1.3.

protokół badania urządzeniem (...)

Spełnia warunki określone przepisami, a strony nie kwestionowały jego treści.

świadectwo wzorcowania

Spełnia warunki określone przepisami, a strony nie kwestionowały jego treści, nie wzbudzało wątpliwości odnośnie jego autentyczności.

1.1.1.4.

wyjaśnienia oskarżonego

Spójne, logiczne i konsekwentne. Korespondują z pozostałym materiałem dowodowym zgromadzonym w sprawie. Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, przy czyn zaznaczył, iż sytuacja zmusiła go do tego, by wsiąść za kierownicę. Nie planował pracować, ponieważ dzień wcześniej uczestniczył w przyjęciu weselnym, gdzie spożywał alkoholu. Jednak czuł się dobrze.

1.1.1.5.

karta karna

Niekwestionowany dokument urzędowy.

informacja w wpisach w ewidencji kierowców naruszający przepisy ruchu drogowego

Niekwestionowany dokument urzędowy.

1.1.1.6

wywiad środowiskowy

Treść nie budzi wątpliwości. Sporządzona przez uprawniony podmiot w ramach jego kompetencji. Strony nie kwestionowały jego treści.

2.2.  Dowody nieuwzględnione przy ustaleniu faktów
(dowody, które sąd uznał za niewiarygodne oraz niemające znaczenia dla ustalenia faktów)

Lp. faktu z pkt 1.1 albo 1.2

Dowód

Zwięźle o powodach nieuwzględnienia dowodu

3.  PODSTAWA PRAWNA WYROKU

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Oskarżony

3.1. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania zgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.2. Podstawa prawna skazania albo warunkowego umorzenia postępowania niezgodna z zarzutem

Zwięźle o powodach przyjętej kwalifikacji prawnej

3.3. Warunkowe umorzenie postępowania

1.

S. F.

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach warunkowego umorzenia postępowania

Oskarżony swoim zachowaniem wyczerpał dyspozycję art. 178a § 1 kk, bowiem kierował pojazdem mechanicznym po drodze publicznej znajdując się w stanie nietrzeźwości, który wyrażał się w stężeniu o godzinie 07:08 na poziomie 0,41 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, o godzinie 07:27 na poziomie 0,39 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, o godzinie 07:53 na poziome 0,34 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, o godzinie 07:55 na poziomie 0,32 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

W ocenie Sądu stopień winy oskarżonego oraz społeczna szkodliwość jego czynu nie są znaczne. Jak wynika z wywiadu kuratora oskarżony posiada dobrą opinię środowiskową. S. F. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyraził żal z powodu zaistniałej sytuacji. Alkohol spożywał poprzedniego dnia i wsiadając za kierownicę nie czuł, aby był pod jego wpływem. Poza tym nie planował tego dnia jeździć samochodem, jednak w pracy była awaria, a jego pracownik nie odbierał telefonu. Dodatkowo zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu nie była aż tak znaczna i cały czas malała. Sam fakt prowadzenia przeciwko niemu postępowania w sprawie stanowił dla niego dużą dolegliwość.

W tym stanie rzeczy, Sąd uznał, że w oparciu o art. 66 § 1 kk oraz art. 67 § 1 kk zasadnym jest warunkowe umorzenie postępowania karnego wobec oskarżonego na okres 1 roku próby.

Oskarżony nie był dotychczas karany, nie wchodził w konflikt z prawem, prowadzi ustabilizowany i nienaganny tryb życia. Czyn którego dotyczy niniejsze postępowanie jest pierwszym popełnionym przez niego przestępstwem. Jego postawa na rozprawie wskazywała na to, iż zdarzenie będące przedmiotem niniejszego postępowania ma charakter incydentalny. Okoliczności te pozwalają przyjąć, że właściwości i warunki osobiste S. F. oraz dotychczasowy sposób jego życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania oskarżony będzie przestrzegać porządku prawnego, a w szczególności nie popełni nowego przestępstwa. Warunkowe umorzenie postępowania pozwoli na większą kontrolę wobec niego niż w przypadku orzeczenia grzywny.

3.4. Umorzenie postępowania

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach umorzenia postępowania

3.5. Uniewinnienie

Zwięzłe wyjaśnienie podstawy prawnej oraz zwięźle o powodach uniewinnienia

4.  KARY, Środki Karne, PRzepadek, Środki Kompensacyjne i
środki związane z poddaniem sprawcy próbie

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się
do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

S. F.

2.

I.

W oparciu o dyspozycję art. 67 § 3 kk w zw. z art. 39 pkt 3 kk Sąd orzekł wobec oskarżonego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 roku. Sąd uznał, iż oskarżony tracąc uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi wzbudzi w sobie większą refleksję nad swoim postępowaniem, a jednocześnie nie będzie to stanowiło zbytniej dolegliwości dla niego i jego rodziny, a także nie pozbawi go dochodu pochodzącego z działalności gospodarczej, ponieważ zatrudnia on pracownika.

S. F.

3.

I.

Na podstawie art. 67 § 3 kk w zw. z art. 39 pkt 7 kpk Sąd orzekł od oskarżonego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej świadczenie pieniężne w kwocie 5.000 zł. Zdaniem Sądu konieczność uiszczenia kwoty świadczenia pieniężnego we wskazanej wysokości spowoduje u oskarżonego realną dolegliwość związaną z popełnionym przestępstwem. Sąd wziął ponadto pod uwagę sytuację majątkową oskarżonego, który na utrzymaniu ma żonę oraz dziecko wymagające obecne rehabilitacji.

5.  Inne ROZSTRZYGNIĘCIA ZAwarte w WYROKU

Oskarżony

Punkt rozstrzygnięcia
z wyroku

Punkt z wyroku odnoszący się do przypisanego czynu

Przytoczyć okoliczności

S. F.

4.

I.

Na podstawie art. 63 § 4 kk Sąd zaliczył oskarżonemu na poczet orzeczonego środka karnego okres zatrzymania prawa jazdy.

6.  inne zagadnienia

W tym miejscu sąd może odnieść się do innych kwestii mających znaczenie dla rozstrzygnięcia,
a niewyjaśnionych w innych częściach uzasadnienia, w tym do wyjaśnienia, dlaczego nie zastosował określonej instytucji prawa karnego, zwłaszcza w przypadku wnioskowania orzeczenia takiej instytucji przez stronę

7.  KOszty procesu

Punkt rozstrzygnięcia z wyroku

Przytoczyć okoliczności

5.

O kosztach procesu Sąd orzekł na podstawie art. 627 kpk w zw. z art. 629 kpk i zasądził od oskarżonego na rzecz Skarbu Państwa kwotę 60 zł tytułem opłaty (por. art. 7 ustawy z dnia 23.06.1973r. o opłatach w sprawach karnych Dz. U. z 1983r. Nr 229 poz. 2272 z późn. zm.) oraz kwotę 40 zł tytułem zwrotu poniesionych w sprawie wydatków, na którą to sumę składają się: koszty postępowania przygotowawczego oraz zryczałtowane koszty doręczeń w postępowaniu sądowym.

7.  Podpis

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Ewa Grabarz
Podmiot udostępniający informację: Sąd Rejonowy w Bełchatowie
Data wytworzenia informacji: